Det som kallas Teodicéeproblemet, hur det kan finnas en god, rättfärdig och allsmäktig Gud när det samtidigt är så mycket lidande och ondska på jorden, är en svår fråga som man tänkt på och kämpat med i alla tider. Det berör ju oss alla och vi kan var och en erfara detta på ett personligt plan.
Komplicerade frågor har inga enkla svar, men det finns en konkret lösning på lång sikt och möjlighet till lindring i den akuta nöden, genom Guds handlande i sin Son Jesus Kristus: han kom till vår sargade och våldsutsatta värld som en av oss, delade nöden och döden och befriade oss genom sin död från det onda, synden och döden. Det får vi redan nu del av i tron på Guds närvaro, men samtidigt lever i hoppet om att den ännu fördolda verkligheten- Guds Rike- ska bli fullkomligt manifesterad när Herren Jesus kommer tillbaka.
Det kommer att visa sig att Gud varit både god, rättfärdig och allsmäktig när allt ska summeras: 1) han gav oss frihet som sin älskade skapelse och när vi missbrukade den, 2) betalade han själv priset för våra skulder. På det sättet visade han att hans rättfärdighet vida översteg mänskligt förnuft och handlingsförmåga. Han kommer att visa sin fullkomliga allsmäktighet i den yttersta domen, ingen kommer undan sitt ansvar, alla ställs till svars för sina handlingar.
Ofta skulle vi redan vilja se honom agera mer allsmäktigt och stoppa krig, övergrepp på barn och kvinnor osv, men nu verkar han genom människor som står på hans sida mot det onda samtidigt som han förhoppningsvis hjälper offren för det onda. Där måste vi göra vår del i att ständigt bedja och bistå efter förmåga.
Ofta är det Gud man anklagar eftersom man menar att han skulle gripa in för att stoppa alla orsaker till lidandet och förhindra ondskan, om han nu vore både god och allsmäktig. I så fall måste han ju vid varje givet tillfälle som en person väljer att begå ett brott eller tillfoga andra skada, stoppa denna . Men hur skulle det gå till?
När det gäller vår självständighet och autonomi är vi oftast glada över att bestämma själva, ha en egen vilja, vilket självklart innebär att alla andra har en vilja som kan gå emot vår vilja, förstöra för oss, skada oss. Vems fel är då det att vi tillfogas lidande av andra?
Hur använder vi den minimala egenmakt vi förfogar över? Vad gör vi av våra liv trots arv och miljö, sociala omständigheter vi inte kan påverka, trots andras negativa inflytande eller handlingar mot oss, trots den ständigt befintliga risken för olyckor, naturkatastrofer, makthavares diktatoriska styre osv osv? Försöker vi trots allt att inte bli bittra, hämndlystna, arga på Gud och andra, inte göra vår nästa illa?
I evolutionärt perspektivt och rent materiellt verkar det vara omöjligt att bli av med den stora osäkerhetsfaktorn som naturen innebär: det blir jordbävningar, översvämningar, torka som ödelägger livet för många. Är det Guds fel att naturen inte beter sig som den borde under hans herravälde? Människan har sannerligen sin del i mycket av detta som vi vet, och de geologiska förutsättningarna för liv på jorden verkar medföra stora risker för större eller mindre katastrofer under jordens långa historia.
Vad vi kan vara övertygade om är att ingenting av detta ”naturliga onda” som orsakar så mycket lidande, kommer att finnas i den nya skapelsen som Gud kommer att frambringa. Där kommer hans eviga frid och rättfärdighet att råda, och ingen brist, inga fysiska eller materiella sårbarheter, inget ont, inget lidande att finnas. Men i denna världen lider vi alla, mer eller mindre och av olika skäl.
Hur använder Gud sin makt, sin allsmakt, alltså förmåga att uträtta allt han vill inom sin egen rättfärdighets, kärleks och helighets gränser? Gud kan ju inte göra något som är emot hans natur. De ordningar han från begynnelsen faställt för sin skapelse ligger fast fram till tidens slut.
Men han verkar ständigt i sin försyn, ofta fördolt för vår blick Han ger ständigt av sitt goda till dem som söker hans hjälp, han förlåter, tröstar, styrker och gör under ibland. Han lät sin älskade Son dö för världens synd och han kommer att helt befria sin skapelse från lidande och död. Gud använder sin makt för att älska och göra gott- det brinner som en helig eld från hans väsen. Denna eld kan både förtära hans fiender och värma och vägleda hans barn.
Man kan också fråga sig hur det trots allt lidande och ondska som människor tilfogar varandra ändå kan finnas genuin kärlek och godhet? Det kan ju vara ett bevis på Guds existens i sig, att han skapade oss till sin avbild och verkar ibland oss. De destruktiva krafterna, synd, egoism, maktmissbruk, våld, lögn – får tillskrivas den mänskliga naturen. Det är ingenting som kommer från vår Skapare, i detta liknar vi honom inte. Gud är kärlek. Gud är ljus. Gud är nådig, god och hbarmhärtig och hans kärlek i oss sporrar oss att offra oss för andra, hjälpa andra, glömma oss själva, arbeta för det allmänna bästa.
Genom hela historien framstår människors grymhet mot varandra som förfärlig och ofattbar. Det började med ett mord, ett brodermord t o m (Kain dödade sin bror Abel) och fortsätter sedan, vilket vi lever med varje dag: våld, övergrepp, krig, mord, tortyr osv osv. Vad är roten till denna ondska? Det är så skrämmande att se laglösheten även i vårt traditionellt och förhållandevis lugna och fredliga land. Våldsverkare har skaffat sig makt och terroriserar befolkningen.
Vi måste ropa till Gud om hjälp i denna svåra tid ! Vi måste be för alla drabbade, brottsoffren, och de som arbetar för att stoppa den maffialiknande kriminaliteten!
Bibeln visar oss inte bara vem Gud är utan också vilka vi är, vår mänskliga natur. Orsaken till upproret bland Guds himmelska varelser verkar vara både avundssjuka och stolthet, en vilja till självhävdelse och att bryta mot lagar och regler. Det talas om ”laglöshetens hemlighet”, vilket antyder att det dels är en makt som verkar i det fördolda och som på något sätt är svår att förstå.
Vi behöver inte lära oss att varje själviska och olydiga, det är medfött. Det är tvärtom nödvändigt att uppfostra barn med kärlek fasta regler, lära dem empati och hänsyn. Det finns sedan alltid vissa som av olika anledning har svårt att lära sig detta. Det hör till psykologi och neurovetenskap.
Tyvärr fungerar det inte alltid och därför är det så många problem i samhället som vuxit fram under lång tid och som det inte finns snabba lösningar på.
Herre, förbamra dig över vårt land!
Till sist vet vi att det bara blir fred, frid, ordning, trygghet och frihet från det onda när Herren Kristus kommer tillbaka. Det finns inga mänskliga varaktiga eller perfekta lösningar här på jorden, även om vi måste sträva efter dem.

